Zespół Szkół Politechnicznych

im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

Wymiana polsko-niemiecka

logo pnwm dopisek poziom RGB

Wymiana młodzieży między Zespołem Szkół Zawodowych we Wrześni a szkołą zawodową Carl-Gotthard-Langhans-Schule w Wolfenbuttel ma prawie dziesięcioletnią tradycję. Nawiązanie współpracy partnerskiej między obydwiema szkołami i pierwsze kontakty miały miejsce w roku 1991. W ciągu tych lat intensywnie była rozwijana wymiana młodzieży oraz grup nauczycieli zatrudnionych w tych szkołach.

Corocznie organizowane są dwie 18-osobowe grupy uczniów polskich, które przez tydzień przebywają w Niemczech, a następnie przez tydzień goszczą uczniów niemieckich w Polsce. Podczas pobytu w Niemczech grupa polska zakwaterowana jest w schronisku młodzieżowym (Jugendgastehaus) w Wolfenbuttel, a młodzież niemiecka mieszka w internacie szkoły.

W ciągu dwóch tygodni wspólnego przebywania ze sobą - tydzień w Polsce i tydzień w Niemczech, realizowania programu wymiany i wspólnych projektów oraz zabawy i wypoczynku, młodzież polska i niemiecka poznaje się bliżej i nawiązuje przyjaźnie. Dla uczniów polskich jest to także okazja do pogłębienia znajomości języka niemieckiego.

Program każdej wymiany obejmuje zarówno imprezy o charakterze wypoczynkowo-rekreacyjnym, krajoznawczym, jak i oficjalne spotkania z organami samorządowymi. W ramach wspólnego polsko-niemieckiego projektu opieki nad niemieckim cmentarzem w miejscowości Sokolniki prowadzone są przez uczniów polskich i niemieckich prace porządkowe na jego terenie.

Dzięki tym wzajemnym kontaktom młodzi ludzie z Polski i Niemiec mają możliwość poznania i zbliżenia się do kultury sąsiedniego kraju, a tym samym do pozbycia się wzajemnych uprzedzeń między Polakami i Niemcami. Ma to szczególną wartość w kontekście procesów integracyjnych w Europie i budowania wielokulturowej wspólnoty bez barier i granic.

Wyszukiwarka

Złota Tarcza Techniak 2020

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum nr 1 w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni jest w gronie najlepszych techników w Rankingu PERSPEKTYWY 2020 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2020”


edziennik


Zdalne lekcje


Office365


Procedury ZSP


Projekt: Nauka - to lubię!


Projekt: Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego – stawiamy na kształcenie fachowców!


Code for Green


Cyfrowa Szkoła 2020@


Szkoła Mistrzów Programowania


logo NPRC


logo ASNS


logo mLegitymacja


logo kartaSzkolna


logo PDO_ZSPbip
wikipedia cisco

erasmus

czas zawodowcow logo

akademia programowania

  pnwm piosenka milosna

  logo zsptv logo przedsiebiorczy

ZPORR  tasman

kapital ludzki 

4metal

 epuap

 

dkms