Wycieczka do firmy Flex

flex mini

Dnia 22 maja 2019 roku klasa III mmo (monter mechatronik, operator obrabiarek skrawających) pod opieką nauczycieli PCEZ pana Piotra Domżalskiego i pana Tomasza Zajdy wzięli udział w wycieczce do firmy Flex.

Spółka Flex Films Europa sp. z o.o. należy do grupy spółek Uflex Group działających na rynku wyrobów z tworzyw sztucznych. Głównym przedmiotem prowadzonej przez spółkę działalności jest produkcja wysokiej klasy folii poliestrowej metalizowanej i holograficznej lub o gładkiej fakturze. Produkowana przez spółkę folia jako półprodukt trafia do producentów m.in. opakowań do artykułów spożywczych i farmaceutycznych.

Podczas wizyty w fabryce Flex Films Europa uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych mieli okazję zobaczyć następujące maszyny:

  • silosy z granulatem PET
  • krystalizer,
  • wytłaczarki,
  • rozciągarki (MDO i TDO),
  • rolki powlekające (do roztworu powlekającego),
  • metalizer,
  • bobiniarko przewijarki (slitter),
  • młynki do mielenia niezużytego, zawracanego do produkcji surowca,
  • suwnice,
  • paletyzer.

Ponadto uczniowie mieli możliwość podejrzeć procesy produkcji folii, metalizacji folii oraz proces pakowania.

W procesie produkcji folii sypki granulat przechodzi proces krystalizacji i suszenia, a następnie roztapiania do uzyskania jednolitej masy (temperaturę potrzebną do roztopienia uzyskuje się za pomocą cieczy termalnej podawanej do wytłaczarek poprzez system rur). W dalszej kolejności następuje wytłaczanie jednolitej masy PET i podawanie uformowanej masy z matryc na rolki chłodzące (formowanie ciągłego arkusza). Następnie dochodzi do rozciągania foli wzdłuż jednej osi, a później rozciąganie folii wzdłuż drugiej osi. Gotowa rolka folii jest przycinana do wymaganej długości i nawijana na rolki.

Proces metalizowania folii odbywa się w tzw. metalizerze. Polega on na tym, iż w wysokiej próżni odparowywane jest aluminium, które w wyniku kondensacji osadza się na folii. Aluminium do metalizera dostarczane jest w postaci prętów aluminiowych.

W procesie pakowania gotowego produktu na obszarze magazynu następuje owijanie rolek folią ochronną, pakowanie ich na palety, a następnie załadunek na samochody ciężarowe.

Ponadto uczniowie zwiedzili laboratorium firmy Flex, w którym wzięli udział w badaniu próbki folii poliestrowej na wytrzymałość na zrywanie.

Po zwiedzaniu organizatorzy zaproponowali warsztaty, w ramach których uczniowie podzieleni w grupy mogli bliżej przyjrzeć się próbką różnych folii i ocenić ich parametry fizyczne metodą organoleptyczną dodatkowo zdobywając wiedzę na temat ich przeznaczenia.

Na koniec warsztatów uczestnicy zmierzyli się z problemem zaplanowania produkcji pod względem maksymalnego obciążenia linii oraz minimalnych odpadów.

Dwa najbardziej zaangażowane zespoły zostały uhonorowane upominkami.

Na zakończenie wycieczki dla wszystkich uczestników była zasłużona pizza.

(opis został sporządzony w oparciu o informacje dostarczone od pana Damiana Staniszewskiego pełniącego funkcję Administration Executive Officer w firmie Flex)

GALERIA