Zespół Szkół Politechnicznych

im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

 

technik mechanik

Wycieczka do firmy Flex

flex mini

Dnia 22 maja 2019 roku klasa III mmo (monter mechatronik, operator obrabiarek skrawających) pod opieką nauczycieli PCEZ pana Piotra Domżalskiego i pana Tomasza Zajdy wzięli udział w wycieczce do firmy Flex.

Spółka Flex Films Europa sp. z o.o. należy do grupy spółek Uflex Group działających na rynku wyrobów z tworzyw sztucznych. Głównym przedmiotem prowadzonej przez spółkę działalności jest produkcja wysokiej klasy folii poliestrowej metalizowanej i holograficznej lub o gładkiej fakturze. Produkowana przez spółkę folia jako półprodukt trafia do producentów m.in. opakowań do artykułów spożywczych i farmaceutycznych.

Podczas wizyty w fabryce Flex Films Europa uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych mieli okazję zobaczyć następujące maszyny:

  • silosy z granulatem PET
  • krystalizer,
  • wytłaczarki,
  • rozciągarki (MDO i TDO),
  • rolki powlekające (do roztworu powlekającego),
  • metalizer,
  • bobiniarko przewijarki (slitter),
  • młynki do mielenia niezużytego, zawracanego do produkcji surowca,
  • suwnice,
  • paletyzer.

Ponadto uczniowie mieli możliwość podejrzeć procesy produkcji folii, metalizacji folii oraz proces pakowania.

W procesie produkcji folii sypki granulat przechodzi proces krystalizacji i suszenia, a następnie roztapiania do uzyskania jednolitej masy (temperaturę potrzebną do roztopienia uzyskuje się za pomocą cieczy termalnej podawanej do wytłaczarek poprzez system rur). W dalszej kolejności następuje wytłaczanie jednolitej masy PET i podawanie uformowanej masy z matryc na rolki chłodzące (formowanie ciągłego arkusza). Następnie dochodzi do rozciągania foli wzdłuż jednej osi, a później rozciąganie folii wzdłuż drugiej osi. Gotowa rolka folii jest przycinana do wymaganej długości i nawijana na rolki.

Proces metalizowania folii odbywa się w tzw. metalizerze. Polega on na tym, iż w wysokiej próżni odparowywane jest aluminium, które w wyniku kondensacji osadza się na folii. Aluminium do metalizera dostarczane jest w postaci prętów aluminiowych.

W procesie pakowania gotowego produktu na obszarze magazynu następuje owijanie rolek folią ochronną, pakowanie ich na palety, a następnie załadunek na samochody ciężarowe.

Ponadto uczniowie zwiedzili laboratorium firmy Flex, w którym wzięli udział w badaniu próbki folii poliestrowej na wytrzymałość na zrywanie.

Po zwiedzaniu organizatorzy zaproponowali warsztaty, w ramach których uczniowie podzieleni w grupy mogli bliżej przyjrzeć się próbką różnych folii i ocenić ich parametry fizyczne metodą organoleptyczną dodatkowo zdobywając wiedzę na temat ich przeznaczenia.

Na koniec warsztatów uczestnicy zmierzyli się z problemem zaplanowania produkcji pod względem maksymalnego obciążenia linii oraz minimalnych odpadów.

Dwa najbardziej zaangażowane zespoły zostały uhonorowane upominkami.

Na zakończenie wycieczki dla wszystkich uczestników była zasłużona pizza.

(opis został sporządzony w oparciu o informacje dostarczone od pana Damiana Staniszewskiego pełniącego funkcję Administration Executive Officer w firmie Flex)

GALERIA

Wyszukiwarka

Złota Tarcza Techniak 2020

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum nr 1 w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni jest w gronie najlepszych techników w Rankingu PERSPEKTYWY 2020 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2020”


edziennik


Zdalne lekcje


Office365


Procedury ZSP


Projekt: Nauka - to lubię!


Projekt: Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego – stawiamy na kształcenie fachowców!


Code for Green


Szkoła Mistrzów Programowania


logo NPRC


logo ASNS


logo mLegitymacja


logo kartaSzkolna


logo PDO_ZSPbip
wikipedia cisco

erasmus

czas zawodowcow logo

akademia programowania

  pnwm piosenka milosna

  logo zsptv logo przedsiebiorczy

ZPORR  tasman

kapital ludzki 

4metal

 epuap

 

dkms