Zespół Szkół Politechnicznych

im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

 

technik informatyk

W Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym

pcssW ramach praktyk zawodowych, uczniowie klasy II TAI (technik informatyk) mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem systemów i infrastruktury Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS).

Przewodnikiem po nowoczesnym budynku – który uczniowie zwiedzili od piwnic aż po dach – był pan Rafał Mikołajczak, pracownik centrum. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe działa od 1993 roku i jest afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN.

Misją centrum jest integracja i rozwój infrastruktury informatycznej nauki. Jest ono liderem wprowadzania innowacyjnych technologii sieciowych m.in. w krajowej naukowej sieci Pionier – Polskim Internecie Optycznym.

Działalność PCSS jest wielopłaszczyznowa i obejmuje wiele funkcji: dostawcy mocy obliczeniowej i systemów archiwizacji; dostawcy Internetu i usług sieciowych na poziomie międzynarodowym, ogólnopolskim i lokalnym; centrum badawczo-rozwojowego w zakresie sieci komputerowych nowych generacji, nowoczesnych aplikacji, portali oraz obliczeń równoległych i rozproszonych a także bezpieczeństwa systemów i sieci; jednostki integrującej i wdrażającej wyniki prac naukowych, tj. rozwijającej usługi przeznaczone dla administracji publicznej, medycyny, oświaty oraz sfery społecznej; ośrodka obliczeń komputerowych w środowisku metakomputera; centrum promocyjnego w zakresie nowoczesnej struktury informatycznej: sieciowej i obliczeniowej.

Ponadto PCSS jest operatorem sieci miejskiej POZMAN. Dostarcza także różnym podmiotom następujące usługi: obliczenia dużej mocy, usługi komunikacyjne (poczta elektroniczna, telekonferencje itp.), archiwizacja plików, regionalne bazy danych (biblioteczne oraz informacji naukowej), usługi specjalizowane (laboratoria multimedialne w zakresie wizualizacji i animacji) oraz dystrybucja i serwis oprogramowania.

Możliwość poznania tak zaawansowanych technologii była wielką przygodą dla przyszłych informatyków z Zespołu Szkół Politechnicznych. W imieniu uczniów bardzo dziękujemy panu Rafałowi Mikołajczakowi za umożliwienie przeprowadzenia zajęć. Organizatorem wycieczki był pan Rafał M. Socha.

GALERIA

Wyszukiwarka

Złota Tarcza Techniak 2020

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum nr 1 w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni jest w gronie najlepszych techników w Rankingu PERSPEKTYWY 2020 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2020”


edziennik


Zdalne lekcje


Office365


Projekt: Nauka - to lubię!


Projekt: Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego – stawiamy na kształcenie fachowców!


Code for Green


Szkoła Mistrzów Programowania


logo NPRC


logo ASNS


logo mLegitymacja


logo kartaSzkolna


logo PDO_ZSPbip
wikipedia cisco

erasmus

czas zawodowcow logo

akademia programowania

  pnwm piosenka milosna

  logo zsptv logo przedsiebiorczy

ZPORR  tasman

kapital ludzki 

4metal

 epuap

 

dkms