Z wizytą w Amazon

logo Amazon25 listopada 2019 roku, klasa II TEK (technik ekonomista) pod opieką nauczycielek przedmiotów ekonomicznych – pani Anny Kołodziejczak i pani Małgorzaty Głowackiej – odwiedziła centrum dystrybucyjne amerykańskiej firmy Amazon, mieszczące się w Sadach pod Poznaniem. Wizyta miała na celu preorientację zawodową młodzieży. W trakcie zwiedzania firmy uczniowie zapoznali się ze specyfiką działalności podmiotu, organizacją procesów pracy oraz nowoczesnymi rozwiązaniami inżynierii zarządzania.

Krótki panel dyskusyjny zorganizowany przez pracowników działu HR, przybliżył zwiedzającym warunki pracy i płacy w Amazon, który proponuje ciekawe rozwiązania dla osób poszukujących pracy dorywczej lub sezonowej.

Amazon, to amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe – spółka akcyjna założona w 1994 w Seattle. Zajmuje się handlem elektronicznym B2C i prowadzi największy na świecie sklep internetowy. Oddziały Amazonu działają w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chinach, Japonii, Włoszech, Hiszpanii, Brazylii, Polsce i innych państwach. W roku 2019 firma Amazon zajęła 4 miejsce w rankingu największych przedsiębiorstw handlowych świata z przychodem wysokości 118,573 mld dol. Nazwa spółki, oznaczająca w języku angielskim Amazonkę, wybrana przez założyciela firmy Jeffa Bezosa, nawiązuje do planowanej skali przepływu towarów przez sklep internetowy.

Pierwsze centra dystrybucyjne Amazon w Polsce zostały otwarte odpowiednio 28 i 29 października 2014 roku w Bielanach Wrocławskich oraz w Sadach pod Poznaniem. Pod koniec 2017 uruchomiono centra dystrybucyjne w Sosnowcu i Kołbaskowie koło Szczecina. W 2019 zostało otwarte centrum dystrybucyjne w Okmianach koło Bolesławca oraz centrum logistyczne w Pawlikowicach pod Pabianicami. Amazon zainwestował w Polsce w sumie 4 mld zł i stworzył 14 tys. miejsc pracy.

GALERIA