Zespół Szkół Politechnicznych

im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

 

jezyki obce

Wymiana młodzieży: ZSP Września - CGLS Wolfenbüttel

logo wymiana2018W ubiegłą sobotę pożegnaliśmy grupę młodzieży z Niemiec, która gościła we Wrześni w ramach wymiany między Zespołem Szkół Politechnicznych a szkołą Carl-Gotthard-Langhans-Schule z Wolfenbüttel w Niemczech, którą od wielu lat wspiera organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Była to rewizyta spotkania, jakie miało miejsce w niemieckim mieście w dniach 23-28 kwietnia 2018 roku. Wtedy to 19-osobowa grupa uczniów z klas I TB, I TI, I TM oraz II TI wraz z opiekunami panią Lidią Kostrzewą oraz panią Katarzyną Stachowiak wyjechała na spotkanie z naszymi zachodnimi sąsiadami do Wolfenbüttel.

Pełen wrażeń tydzień rozpoczął się od gier zapoznawczo-integracyjnych oraz od wspólnego zwiedzania szkoły, najciekawszych miejsc i zabytków miasta. A już następnego dnia na uczestników wymiany czekała z pewnością największa atrakcja wyjazdu, czyli pobyt w parku rozrywki Heide Park w Soltau, podczas którego uczniowie mogli skorzystać z wielu niezapomnianych i niejednokrotnie wyzwalających niesamowitą dawkę adrenaliny kolejek. Nie zabrakło również czasu na oficjalną wizytę w Starostwie Wolfenbüttel, gdzie po serdecznym powitaniu przez panią wicestarostę, zaprezentowany został krótki film promujący miasto. Kolejnymi atrakcjami jakie czekały na uczniów była wizyta w Autostadt w Wolfsburgu, gdzie można było zobaczyć najnowsze samochody marek należących do koncernu Volkswagen, a także cofnąć się w czasie podziwiając historyczne pojazdy samochodowe. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie miasta Braunschweig, a następnie przygotowanie prezentacji multimedialnych podsumowujących tygodniowy pobyt w Niemczech.

Natomiast 13-osobowa grupa uczniów ze szkoły CGLS z Wolfenbüttel gościła we Wrześni od 14 maja 2018 roku. Opiekunami grupy byli pani Martina Saße oraz pan Lars Gemke, którzy przyjeżdżają z młodzieżą nieprzerwanie od 15 lat. Rewizyta tradycyjnie rozpoczęła się od spotkania z panem dyrektorem Bogdanem Nowakiem, który przywitał gości oraz wręczył najnowsze koszulki promujące Wrześnię. Kolejnymi punktami programu było zwiedzanie szkoły oraz wspólne gry i quizy krajoznawcze, a następnie odbyła się gra miejska, podczas której goście z Niemiec mieli okazję poznać najciekawsze miejsca na terenie Wrześni. W środę młodzież udała się na wycieczkę do Poznania, podczas której uczniowie ZSP przybliżyli swoim kolegom i koleżankom z Niemiec najważniejsze fakty z historii tego miasta, pokazali rynek wraz z przyległymi zabytkami oraz legendarne koziołki. Głównym punktem wycieczki była jednak wizyta w Rogalowym Muzeum Poznania, gdzie uczniowie mieli okazję nie tylko poznać tajemnicę wypieku Rogali Świętomarcińskich, ale również samodzielnie je przygotować. Niezwykle interesująca okazała się również gwara poznańska, która ku zaskoczeniu niemieckich gości ma wiele elementów wspólnych z ich językiem. Następnego dnia odbyło się spotkania w Starostwie Powiatowym, gdzie po powitaniu przez pana wicestarostę Waldemara Grzegorka i wręczeniu upominków, wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcie. Popołudnie młodzież spędziła we wrzesińskim ‘Jumpworld’ – hali wypełnionej różnorodnymi trampolinami, która dostarczyła uczniom mnóstwa wrażeń i dobrej zabawy. Nieodłącznym elementem wymiany jest wizyta na cmentarzu niemieckim w Sokolnikach, nad którym od lat obie partnerskie szkoły sprawują pieczę. Także i w tym roku uczniowie z obu krajów odwiedzili to szczególne miejsce i przeprowadzili konieczne prace porządkowe. Następnie udali się do Wrzesińskiego Ośrodka Kultury, na prezentację talentów uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych. Zwieńczeniem tygodniowego pobytu gości z Niemiec była kolacja przygotowana przez polskich uczniów biorących udział w wymianie oraz wieczór filmowy. Wspólnie spędzony czas na pewno długo pozostanie w pamięci uczestników.

GALERIA

Wyszukiwarka

Złota Tarcza Techniak 2020

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum nr 1 w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni jest w gronie najlepszych techników w Rankingu PERSPEKTYWY 2020 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2020”


edziennik


Zdalne lekcje


Office365


Projekt: Nauka - to lubię!


Projekt: Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego – stawiamy na kształcenie fachowców!


Code for Green


Szkoła Mistrzów Programowania


logo NPRC


logo ASNS


logo mLegitymacja


logo kartaSzkolna


logo PDO_ZSPbip
wikipedia cisco

erasmus

czas zawodowcow logo

akademia programowania

  pnwm piosenka milosna

  logo zsptv logo przedsiebiorczy

ZPORR  tasman

kapital ludzki 

4metal

 epuap

 

dkms