Zespół Szkół Politechnicznych

im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

Wycieczka w Tatry

DSC09266

We wtorek 12 września w godzinach wieczornych, uczniowie klas II TI (technik informatyk) oraz II TEK (technik ekonomista) wraz z opiekunami, paniami: Anną Chęcińska, Beatą Szelągiewicz, Anitą Rembowicz-Robaszkiewicz oraz panami: Łukaszem Fimiakiem i Witoldem Michalakiem, wyruszyli na czterodniową wycieczkę w Tatry. W godzinach porannych 13 września dotarliśmy do bazy noclegowej, która mieściła się w Białym Dunajcu w Domu Wypoczynkowym "U Zofii".

Po obfitym śniadaniu, pod opieką przewodnika tatrzańskiego wyruszyliśmy na pierwszy górski szlak. Z Wierchu Poroniec przeszliśmy na Rusinową Polanę, skąd rozpościera się wspaniały widok, oczywiście przy słonecznej pogodzie, która nam dopisała, na panoramę Tatr Bielskich oraz Wysokich. Z Rusinowej Polany można zobaczyć najwyższy szczyt Tatr – Gerlach (2655 m n.p.m.) oraz najwyższy szczyt polskich Tatr – Rysy (2499 m n.p.m.). Po krótkim odpoczynku na polanie, wyruszyliśmy na Gęsią Szyję (1489 m n.p.m.). Na tym fragmencie szlaku mogliśmy poznać czym są trudy zdobywania szczytów. Następnie tą samą trasą powróciliśmy na Rusinową Polanę, skąd wyruszyliśmy w drogę powrotną, ale do Zazadniej. Po drodze zatrzymaliśmy się na krótki odpoczynek w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr, gdzie znajdują się tablice upamiętniające ofiary gór – symboliczny cmentarz. Drugi taki znajduje się po stronie słowackiej nad Popradzkim Stawem.

Drugiego dnia pobytu udaliśmy się w rejon Tatr Zachodnich, do doliny Kościeliskiej. Celem naszej wędrówki było schronisko znajdujące się na Hali Ornak (1100 m n.p.m.) Po dotarciu na miejsce część grupy udała się nad Smreczyński Staw (1226 m n.p.m.). W drodze powrotnej przeszliśmy przez Wąwóz Kraków, na końcu którego znajduje się kilkumetrowa drabinka i szlak ubezpieczony łańcuchami, prowadzący do jaskini Smocza Jama. Młodzież mogła poznać na tym fragmencie, jak wyglądają szlaki w wyższych partiach gór, ubezpieczone łańcuchami. Kilkoro uczniów musiało przełamać lęk wysokości, za co otrzymali gromkie brawa od reszty grupy i słowa uznania od przewodnika i opiekunów. W godzinach popołudniowych, po trudach górskich wędrówek cała grupa udałą się do Bukowiny Tatrzańskiej na chwilę relaksu w basenach termalnych.

Trzeci dzień pobytu to najtrudniejszy, a zarazem najdłuższy szlak do przebycia. Dla bardziej wytrwałych przygotowaliśmy szlak z Palenicy Białczańskiej przez Dolinę Rybiego Potoku oraz Dolinę Roztoki do najpiękniejszej doliny znajdującej się w polskich Tatrach – Doliny Pięciu Stawów Polskich. Po drodze mogliśmy zobaczyć największy wodospad Wielka Siklawa. Z Doliny Pięciu Stawów udaliśmy się przez Świstówkę Roztocką do Morskiego Oka, gdzie czekała na nas druga grupa, która podjęła się łatwiejszego szlaku z Palenicy Białczańskiej drogą asfaltową do Morskiego Oka. Ta grupa w czasie oczekiwania na kolegów po krótkim odpoczynku w schronisku, udała się na spacer wokół Morskiego Oka. Po 9-godzinnej wędrówce wspólnie wróciliśmy na Palenicę Białczańską.

Po trzech słonecznych dniach, nastała niestety deszczowa sobota, która pokrzyżowała plany górskich wędrówek. Z tego powodu udaliśmy się na zwiedzanie Zakopanego. Na koniec pobytu w Zakopanem znalazła się chwila czasu na zakup pamiątek. W godzinach wieczornych pożegnaliśmy się z Tatrami i zmęczeni, ale pełni wrażeń, udaliśmy się w drogę powrotną do Wrześni, do której dotarliśmy nad ranem.

Zamierzeniem wycieczki było pokazanie uczniom jednego z najpiękniejszych zakątków naszego kraju, jakim są Tatry. Zdajemy sobie sprawę z tego, że dla niektórych uczniów, była to jedyna okazja, żeby zobaczyć góry, i ze względu na wysiłek jaki trzeba w górach ponieść, nigdy więcej tam nie wrócą. Mamy jednak nadzieję, że dla niektórych będzie to początek wspaniałej przygody z górami, a może nawet wielkiej miłości do gór.

Zachęcamy wszystkich uczniów do wycieczek w góry.

GALERIA
(fot. Michał Kowalewski - kl. II TI)

Wyszukiwarka

srebrna tarcza technika 2018

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum nr 1 w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni jest wśród 150 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2018 i przysługuje mu tytuł
„Srebrnej Szkoły 2018”

 

edziennik


logo NPRC


logo kartaSzkolnabip
wikipedia cisco

erasmus

czas zawodowcow logo

akademia programowania

  pnwm piosenka milosna

  logo zsptv logo przedsiebiorczy

ZPORR  tasman

kapital ludzki 

4metal

 epuap