18 maja – Święto Patrona

76mc box"Są bitwy, na które nie pada pył zapomnienia. Bierze je na swe skrzydła legenda i zanosi do narodowego pamiątek "kościoła". Do nich należy właśnie bitwa pod Monte Cassino" – gen. Władysław Anders

18 maja przypada 76. rocznica bitwy pod Monte Cassino, która jest jedną z pięknych kart historii oręża polskiego. Zdobycie Monte Cassino przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego otworzyło aliantom drogę na Rzym. Bitwa trwała od 17 stycznia 1944 roku i miała cztery fazy.

Ze względu na intensywność walk jest ona uznawana przez historyków za jedną z najbardziej zaciętych bitew w czasie II wojny światowej. Alianci musieli pokonać elitarne niemieckie dywizje: 1. Dywizję Strzelców Spadochronowych oraz 1. Dywizję Pancerno-Spadochronową "Herman Göring". Ostatecznie Niemcy wycofali się ze wzgórza pozostawiając na nim jedynie swoich zabitych oraz najciężej rannych. Sam klasztor został doszczętnie zniszczony przez nalot alianckich bombowców.

W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. Oddajmy w tym dniu hołd Bohaterom poświęcając im chwilę zadumy i wspomnienia. Walczyli o to, by Polska była wolna. Od nich możemy uczyć się miłości do Ojczyzny, która zawsze wymaga poświęcenia, ofiary i trudu.