Dzień Florysty - 27 kwiecień

logo dzień florystyBukieciarstwo (florystyka) to sztuka układania kwiatów oraz elementów roślinnych, której efekt końcowy stanowią niezwykłe kompozycje takie jak bukiety, wiązanki, girlandy, wieńce, stroiki i inne dekoracje okolicznościowe. Dziś z uwagi na nomenklaturę międzynarodową przyjęto nazwy florystyka (dawniej bukieciarstwo) oraz florysta (bukieciarz) czyli osoba, która zajmuje się tworzeniem kompozycji.

Kwiaty od zawsze towarzyszyły człowiekowi w chwilach uroczystych, podniosłych, ale także w tych codziennych jako dekoracje ujmujące zmysły zapachu i wzroku. W starożytności, rozwijała się w dwóch kierunkach – dekoracyjnym (głównie w Europie) oraz symbolicznym (w Japonii, tzw. ikebana znana od II wieku). Przez szereg lat zmieniały się od prostych, nieskomplikowanych do wykwintnych dzieł artystycznych. Obecnie mistrzowie floryści prześcigają się w tworzeniu oryginalnych połączeń motywów roślinnych, co można podziwiać m.in. na Gardenia.

Zawód florysty to misja, praca twórcza na kruchym materiale, z posiadaniem ogromnej wiedzy o roślina oraz zdolnościami manualnymi. Od 10 lat obchodzony jest Dzień Florysty czyli ludzi z wielką pasją i miłością do kwiatów, a ich dzieła są tego odzwierciedleniem.

W tej branży pojawią się Mistrzowie Polski Florystki m.in. Tomasz Kuczyński, Monika Harlos i wielu innych.

Nasi uczniowie stawiają pierwsze kroki w zadaniach florystycznych, ale efekty są wspaniałe.

GALERIA