Zespół Szkół Politechnicznych

im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni

Ciąg Fibonacciego

fibonacci pixabay cc0Na zajęciach dodatkowych "Matematyka narzędziem w moim zawodzie", realizowanych w ramach projektu "Nauka – to lubię!", uczniowie uczący się w zawodzie technik budownictwa oraz w zawodzie technik architektury krajobrazu zapoznali się z Ciągiem Fibonacciego. Wykonując doświadczenia – liczenie par królików i przodków trutnia uczniowie odkryli, w jaki sposób powstają kolejne wyrazy tego ciągu. Dodatkowo badali zależności między wyrazami ciągu Fibonacciego konstruując pięciokąt foremny z kolorowej kwadratowej kartki, a następnie wyznaczając stosunek między bokiem pięciokąta i jego przekątną.

Uczniowie korzystali z filmu "Jak z kwadratowej kartki papieru zrobić pięciokąt foremny?"Jak z kwadratowej kartki papieru zrobić pięciokąt foremny?". Z tym ciągiem związane jest również pojęcie złotej liczby i złotego podziału odcinka. Uczniowie obejrzeli film o występowaniu Ciągu Fibonacciego i złotej liczby w różnych dziedzinach życia tj. przyroda, architektura, muzyka, matematyka.

Następnie za pomocą miarki badali, czy mają boskie wymiary, zgodne ze złotą liczbą. Na koniec wykorzystując planszę interaktywną i opis ciągu na stronie "Matematyka innego wymiaru: Ciąg Fibonacciego czyli jeszcze o złotej proporcji", uczniowie wykonali na papierze milimetrowym rysunek Spirali Fibonacciego.

GALERIA

Wyszukiwarka

Złota Tarcza Techniak 2020

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum nr 1 w Zespole Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni jest w gronie najlepszych techników w Rankingu PERSPEKTYWY 2020 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2020”


edziennik


Zdalne lekcje


Office365


Procedury ZSP


Projekt: Nauka - to lubię!


Projekt: Rozwój szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu wrzesińskiego – stawiamy na kształcenie fachowców!


Code for Green


Cyfrowa Szkoła 2020@


Szkoła Mistrzów Programowania


logo NPRC


logo ASNS


logo mLegitymacja


logo kartaSzkolna


logo PDO_ZSPbip
wikipedia cisco

erasmus

czas zawodowcow logo

akademia programowania

  pnwm piosenka milosna

  logo zsptv logo przedsiebiorczy

ZPORR  tasman

kapital ludzki 

4metal

 epuap

 

dkms